Sık Sorulan Sorular

Dismek Nedir?

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Merkezi Dismek, "örgün eğitim sistemi dışında planlı, programlı ve sistemli olarak yürütülen bir eğitim şekli" olarak tanımlanan "yaygın eğitimin ilkeleriyle gerçekleştirilen bir yetişkin eğitimi organizasyonu"dur.

Dismek Hangi Kuruma Bağlı Olarak Çalışmalarını Sürdürmektedir?

DİSMEK hizmetlerini Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Hayat Boyu Öğrenme Şube Müdürlüğü´ne bağlı olarak sürdürmektedir.

Dismek´in Verdiği Eğitimler Ücretli Midir?

DİSMEK bünyesinde verilen eğitimlerin tamamı ücretsizdir. Ayrıca vatandaşlar DİSMEK tarafından düzenlenen sergi, seminer ve söyleşi vb. faaliyetlerin tümünden de ücretsiz olarak faydalanabilir.

Dismek´te Öğrenci Olma Yaşı Nedir?

Sertifikalı kurslara; kursun başlama tarihine göre 18 yaş ve üstü adaylar başvurabilir. Katılım belgeli kurslarda ise 7´den 70´e tüm adaylar başvurabilirler.

Dismek´te Eğitim Süresi Ne Kadardır?

Kayıtlar tüm yıl boyunca alınmakta ve dersler Ekim ayında başlamaktadır. Haziran ayında ise eğitim dönemi sona ermektedir. Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) belirlediği kurallar çerçevesinde 1 aydan 10 aya kadar süren eğitimlerin yanı sıra, bazı branşlarda tekamül kursları da verilmektedir. Bununla birlikte DİSMEK, bazı branşlarda daha uzun süreli ihtisas eğitimleri de gerçekleştirmektedir.

Öğrenciler Kurs Bitiminde Belge Alıyor Mu?

Evet, branşın kredisini dolduran ve başarılı olan öğrencilere, katıldığı kursun niteliğine göre; "Kurs Katılım Belgesi" veya Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) onaylı "Kurs Bitirme Sertifikası" verilir.

Dismek´ten Aldığımız Sertifikaların Geçerliliği Var Mıdır?

DİSMEK’in vermiş olduğu MEB onaylı kurs bitirme belgeleri tüm Türkiye’de ve ülkemizle eğitim alanında denklik anlaşması bulunan ülkelerde geçerlidir.